Підстави для звільнення військовослужбовців в Україні
Звільнення військовослужбовця відбувається за рапортом, до якого подаються документи, що підтверджують підставу на звільнення. Проте у мирний час та під час особливого і воєнного стану діють різні підстави для звільнення з військової служби.
Зокрема, під час воєнного стану їх найменше ― військові можуть звільнитися лише, якщо мають хоча б одну підставу з чотирьох категорій:
- За станом здоров’я;
- Через досягнення граничного віку несення служби;
- У зв’язку з набранням законної сили обвинувальним вироком суду, яким призначено покарання у виді позбавлення волі, обмеження волі або позбавлення військового звання;
- За сімейними обставинами;
Категорія звільнення за сімейними обставинами передбачає відразу кілька обставин ― для того, щоб звільнитися таким способом, необхідно подати рапорт із завіреними нотаріусом копіями документів, що підтверджують ці підстави.
Всього законом передбачено 12 підстав звільнення за сімейними обставинами під час воєнного стану:
- У зв’язку з вихованням дитини з інвалідністю віком до 18 років.
- У зв’язку з вихованням дитини, хворої на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитини, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що підтверджується документом, виданим лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров’я в порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, але якій не встановлено інвалідність.
- У зв’язку з необхідністю здійснення постійного догляду за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), що підтверджується відповідним медичним висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я.
- У зв’язку з наявністю дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи.
- У зв’язку з необхідністю здійснення опіки над особою з інвалідністю, визнаною судом недієздатною.
- У зв’язку з необхідністю здійснення постійного догляду за особою з інвалідністю I групи.
- У зв’язку з необхідністю здійснення постійного догляду за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.
- Військовослужбовці-жінки — у зв’язку з вагітністю.
- Військовослужбовці-жінки, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також якщо дитина потребує домашнього догляду тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку.
- Один із подружжя, обоє з яких проходять військову службу і мають дитину (дітей) віком до 18 років.
- Військовослужбовці, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років.
- Перебування на утриманні військовослужбовця трьох і більше дітей віком до 18 років.
Документи для звільнення з військової служби
Рапорт подається вверх від безпосереднього командира, і кожен наступний має підписати та узгодити звільнення, допоки рапорт не дійде до військового з посадою, який має право звільнити людину.
У рапорті на звільнення з військової служби зазначаються:
- підстави звільнення з військової служби;
- думка військовослужбовця щодо бажання/небажання проходити службу у військовому резерві Збройних Сил України за відповідною військово-обліковою спеціальністю;
- погодження на виключення зі списків особового складу військової частини до моменту проведення усіх необхідних розрахунків (необов’язково, за бажанням);
- ТЦК за місцем проживання, куди буде надіслана особова справа військовослужбовця і де він стоятиме на військовому обліку.